Product Details:
| Height | 7 Feet |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Street |
| Lighting Color | Cool White |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Height | 10 Feet |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Material | Aluminium |
| Type | Street Light |
| Surface Finish | Painted |
| Usage/Application | Garden, Pathway, Street |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Height | 12M |
| Material | Aluminium |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Street |
| Weight | 50 Kg |
| Wall Thickness Mm | 4 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Golden |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Unit |
| Pole Type | Single-Arm |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Street |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Number Of Light | 1 |
| Weight | 55 Kg |
Product Details:
| Height | 10 Feet |
| Material | Mild Steel |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Street |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 3.25 mm |
Product Details:
| Pole Type | Round |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Street |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Weight | 10 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Height | 2 Feet |
| Material | Mild Steel |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Street |
| Surface Finish | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Unit |
| Height | 12 m |
| Pole Type | Single-Arm |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Street |
| Weight | 80 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 20 mm |
Product Details:
| Height | coustemize |
| Pole Type | Single-Arm |
| Material | Aluminum |
| Design Type | Modular |
| Frame Material | Mild Steel |
| Lighting Color | White |
| Weight | 30 Kg |
| Power | 50 watt |
| Thickness | 3 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Outdoor |
Product Details:
| Height | Customized |
| Material | Mild Steel |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
| Deal In | New Only |
Product Details:
| Height | 9m |
| Body Material | Aluminium |
| Material | Aluminium |
| IP Rating | IP 65 |
| Brand | NHB |
| Wattage | 40 W |
| Power | ac |
| Usage/Application | Garden pole light |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Shape | Round |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Height | 4mtr |
| Pole Type | Round |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Color | Warm White |
| Power | A/C |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Body Material | Aluminium |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 65 |
| Brand | NHB |
| Wattage | 12w |
| Usage/Application | Garden pole light |
| Power | ac |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 220 V |
| AC Current | 240 |
| Base Type | round |
| Brightness | netural whight |
| Color Code | ww |
| High Power Factor | pu paint |
| Lamp Type | postop |
| Mounting Type | round |
| Warranty | one year |
| Holder Type | b 22 |
| Model Name/Number | 010 |
| Bulb Type | round |
| Battery | no |
| Surface Finishing | no |
| Diameter | 5 fitt |
| Position | state |
| Dc Current | no |
| P.V. Module | no |
| Solar Panel Source | no |
| CCT | no |
| Size/Dimension | 5 fitt alluminium cast pole |
| Base Thickness | 6mm |
| Beam Angle | no |
| Capacity | 40km |
| Certification | no |
| Height | coustemize |
| Isi Certified | no |
| Light Source | ac |
| Mnre Approved | no |
| Number Of Lights | 1 |
| Pole Type | alluminium |
| Shade Direction | state |
| Style | state |
| Voltage | 220v |
| Back Up | no |
| Country of Origin | Made in India |
| 5 fitt alluminium cast | 7 kg |
Nhb Electro Mechanical Works is one of the Manufacturer and Supplier of Decorative garden lights pole Accross PAN India.
Additional Information:
Product Details:
| Height | 10 Feet |
| Pole Type | Single-Arm |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Street |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Height | 11 Feet |
| Pole Type | Single-Arm |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Street |
| Country of Origin | Made in India |
| Pole Thickness | 2.5 mm |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Mild Steel |
| Shape | Decorative |
| Pole Type | Round |
| Usage/Application | Outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Brand | NHB |
| Wattage | 40 W |
| Body Material | Iron |
| Usage/Application | Garden pole light |
| Power | ac |
Product Details:
| Height | 6 mtr |
| Pole Type | Four arm |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Street |
| Lighting Color | Warm White |
| Bottom Size | 114mm |
| Country of Origin | Made in India |
5 light
Product Details:
| Height | coustemize |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Material | Aluminium |
| Lighting Color | Warm White |
| Power | A/C |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Outdoor |
Product Details:
| Height | 3 M |
| Material | Aluminium |
| Shape | Decorative |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Outdoor |
Product Details:
| Height | 8 Feet |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Material | GI |
| Usage/Application | Street |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Height | 15 Feet |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Street |
| Number Of Light | 2 |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Height | 9 Feet |
| Pole Type | Single-Arm |
| Material | Brass |
| Usage/Application | Street |
| Weight | 35 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Height | 12 Feet |
| Pole Type | Single-Arm |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Street |
| Weight | 30 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Body Material | Aluminium |
| Material | Aluminium |
| Brand | Nhb |
| Wattage | 15 watt |
| Usage/Application | Use for garden |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 55 |
| Power | Ac |
Product Details:
| Height | coustemize |
| Pole Type | fourth |
| Material | Aluminium |
| Lighting Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Height | 3 mtr |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Power | A/C |
| Lighting Color | Warm White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Material | Aluminium |
| Design | Customized |
Product Details:
| Usage/Application | Garden |
| Brand | NHB |
| Body Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP66 |
| Acceptable Payment Mode | Online |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | ms and alluminium cast |
| Bracket Shape | j |
| Height | 1 mtr |
| Length | 1 mtr |
| Shape | j |
| Thickness | 2.5 |
Product Details:
| Height | 6 - 9 m |
| Usage/Application | Street Light |
| Brand | NHB |
| Material | Galvanized Iron |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 3-10 mm |
| Type | Single Arm |
Product Details:
| Material | alluminium |
| Size | 10 fitt |
| Shape | round |
| Body Material | Aluminum |
| Weight | 20 kg |
| Color | costummise |
Product Details:
| Height | 3 mtr |
| Material | Aluminium |
| Lighting Color | Cool White |
| Pole Type | Round |
| IP Rating | ip66 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | alluminium |
| Size | 10 fitt |
| Shape | round |
| Body Material | Aluminum |
| Weight | 20 kg |
| Color | costoummise |
| Style | Hanging |
| Lighting Type | baners |
Product Details:
| Height | coustemize |
| Material | Mild Steel |
| Brand | NHB |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Garden Lighting |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Height | 8 FEET |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Color | Warm White |
| Bottom Size | 150*150MM square |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Light Pole | 7 m |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Country of Origin | Made in India |